Bangų namo projektas

Projektavimo straipsnelyje surašiau visas rekomendacijas, kuriomis rėmiausi projektuodamas savo namą. Gerų patarimų apie namo išvaizdą ir išplanavimą sulaukiau iš savo architektės, kuri ir paruošė visą projektą pagal mano norus. Vidaus išplanavimui skyriau mažiau dėmesio nei energiniam efektyvumui, bet ir reikalavimai nekeliami labai aukšti. Namas vidutinio dydžio, ~130 m², bet su mažomis eksplotavimo išlaidomis. Problemų pensijoje neturėtų kilti. Antrąjame aukšte bus trys mansardiniai kambariai su viena drabužine ir viena vonia. Stengėmės kaip galima sumažinti antrojo aukšto kvadratūrą, daryti mažus kambarėlius, bet architektė įkalbėjo įkurti normalius kambarius. Norėjome dar labiau mažinti kvadratūrą iki 110 m², bet tada reikėtų labai dažnai laipioti į antrą aukštą, nes pirmame nebūtų nei vieno kambario, tik didesnė svetainė. Tokiu atveju jau geriau statyti vieno aukšto 100 m² kompaktišką namelį.

Namas buvo patrauktas į šiaurinę sklypo dalį, kad kuo daugiau žieminės saulės patektų į namus.  Įvažiavimas yra rytinėje sklypo dalyje. Gal ir ne idealiausia situacija, bet dėl to pakaks vienerių lauko durų.

Sklypo padėtis

Langai labai koncentruotai išsidėstyti pietinėje pusėje, kur ir yra idealiausia jų vieta. Namo šviesumas buvo prioritetas. Kaip matote suplanuota tikrai daug ir didelių saulės šilumai laidžių ir šiltų langų, kurių atsvara yra didelė namo termomasė, geras apšviestumas žiemą ir geras šešėliavimas vasarą. Terasa vasarą idealiai saugos nuo saulės karščio ištempus pakabinamas markizes, o rudenį bei žiemą liks tik medinis karkasas, gerai praleidžiantis saulės šviesą.

Namas2

Vidaus išplanavimas gana paprastas. Svetainė – pietvakariuose, virtuvė – pietryčiuose, miegamasis – vakaruose, laiptinė ir vonia – šiaurėje, techninė patalpa – šiaurės rytuose. Visos šiaurinės pusės patalpos neturi langų į šiaurę ir dėl to nekyla jokių problemų. Šviesa per langus šiaurinėje pusėje menkai apšviečia patalpas, o šilumos nuostoliai didžiausi. Šiaurinėje pusėje arti statomas kaimynų namas, o taip pat maži langai turi prastesnes šilumos izoliavimo savybes, tad nusprendėme, kad jų visai atsisakysime.

Komplikuočiausia vieta yra tambūras.  Jis pietinėje sienoje, todėl negalėjo būti pakankamai didelis.  Pagrindinė lauko drabužių spinta bus ne pačiame tambūre, o koridoriuje. Tokį sprendimą mačiau kai kuriuose butuose ir jis man visai patiko.

Tradicinė dvišlaitė troba yra energiškai efektyvi ir pigiausiai pastatoma namo forma. Padirbėjus su architektūrine dalimi gimė man labai patinkantis terasos karkasas ir fibrocementinių plokščių apdaila, kuri labai pagyvins namo išvaizdą. Vizualizacijų neturiu, nes kokybiškos vizualizacijos brangios, o iš standartinių mažai naudos. Įdedu konstruktyvo vaizdą.

Namas1

Taip, taip, tas atsikišimas viršuje yra kaminas. Jeigu jis bus pastatytas, tai šilumos izoliacija bus pirmoje vietoje ir šalčio tiltai sumažinti iki minimumo. Sandarumas ir saugumas užtikrinamas netradicinėmis, nematytomis Lietuvoje priemonėmis.

Pietinis stogo šlaitas idealiai tiks saulės elementams ir saulės kolektoriams su perspektyva namą paversti perteklinės energijos pastatu. Tai taip pat prisidėjo prie gana stataus šlaitinio stogo atsiradimo. Vietoje normalių pietinių langų antrąjame aukšte bus keli nenormalūs hibridiniai keturių stiklų švieslangiai su išoriniais roletais. Apie juos parašysiu langų straipsnelyje.

Įrašo “Bangų namo projektas” komentarų: 14

  • Sveiki,
   reikėtų patikslinti klausimo kontekstą. Stogo nuolydį galima derinti prie saulės kolektorių optimalaus kampo, stogo dangos specifikos, mansardinio aukšto mėgstamumo, patalpų išplanavimo, architektūrinio grožio, maksimalaus leistino aukštingumo. Dažniausiai statesnis stogas yra geriau iš techninės pusės, o mažo nuolydžio geriau suderinamas su optimaliu šildomo tūrio išnaudojimu. Reikia žiūrėti kas jums aktualiausia.

 1. Valdemarai,

  Jei planuojate name gyventi 4-5 iese ir saulės kolektorių (SK) naudoti tik karštam vandeniui ruošti ir gyvatukui vonioje, tai neverta SK diegti apskritai, nes išlaidos įrangai ir montavimui atsipirks apytikriai po 15-metų.
  Nebent planuojate baseiną prie namo…

  • Gal galite savo samprotavimus pagrįsti skaičiais? Toks ilgas atsipirkimas įmanomas tada, kai nieko nežinodamas žmogus nueina į saloną ir jam įsiūloma “firminė sistema“ už 12000-15000 Lt.
   Saulės kolektoriai su vandens talpa (10 kolbų ir 100 litrų) prasideda nuo 900 Lt ir yra tinkami ruošti karštą vandenį pavasarį ir vasarą. Tai nėra tobula sistema, bet jos atsiperkamumas greičiausias jeigu tai laikote prioritetų.

   • Pritariu, statyk saulės kolektorių. tik montuok tokiu kampu, kad statmenas saulei būtų maždaug lapkričio antroje pusėje. Pas mane prieš naujus metus, gruodžio 31 (buvo saulėta) 30 kolbų kolektorius 200 ltr boilerį prišildė iki 49 laipsnių. Kaina – kolektorius – 2500, boileris (vokiškas) 1700, vamzdeliai, jungtys ir glikolis ~ 700, siurbliukas 12DC ~ 80, automatika ~160. Susilitavau pats, litavau pirmą kartą gyvenime ir nė vieno praleidimo :). Perteklinį KV paima akumuliacinė talpa, bet jo nedaug yra, nes kolektorius pakankamai vertikalus. Baseiną šildyt nematau prasmės, iš akumuliacinės talpos bent nesaulėtą dieną šilumą galima grąžinti, o ką iš baseino?

 2. Skaičiavau pagal save. SK investijos (kolbos, indas, automatika, vamzdžiai, darbai, sandarinimas apie 6000Lt) Mes bute sunaudojam apie 3 kūbus karšto vandens per mėn. Vandeniui pašildyti iki 50C reikia apytikriai 140KWh.

  Tai ir skaičiuokite, jei vandenį šildotės:
  – elektra, tai 1KWh 0,45Lt tada 140*0.45= 63Lt arba 756Lt per metus.
  – granuliniu katilu tai 1kWh – 0,13Lt tada 140*0.13=18.2 Lt arba 218.4Lt per metus.

  Kadangi pats planuoju statyti granulinį, tai gaunasi 6000/218=~27 metai, čia net neįvertinus SK efektyvumo priklausomai nuo metų laiko.

  O kur dar vargas nuvesti perteklinį karšta vandenį saulėtomis vasaros dienomis?

  Taigi išvada, jei neturi baseino, saulės kolektorius 4 asmenų šeimai nereikalingas.

  Daugiabučiai iš SK tikrai gali išlošti, bet ne mes su mažais karšto vandens poreikiais.

  • Sveiki,
   taip, apsisprendžiau – kamino nebus.
   Dėl šilumos šaltinio dar negaliu pasakyti tiksliai, bet panašu, kad šilumos siurblys bus. Gal įdomiau bus pati ŠS konfiguracija ir kas bus dar be jo.

   • Įdomu, kaip suksitės kai dings elektra 3 dienoms arba išeis iš rikiuotės ŠS dalis, kurios tiekėjai neturi vietoje.

    Įtariu ikinkysit saulės kolektorius namo šildymui. Kai šiltas namas į grindinį reikia paduoti gana žemą temperatūrą, taigi saulės kolektorius pasitarnaus nuo vasario iki lapkričio. Šilumos siurblys veiks tik kokiu 2-3mėn.

   • Elektros dingimas trims dienoms nesukels problemų namų šilumos ūkiui. Namas taip greitai neatvės iki nekomfortiškos temperatūros, o karštas vanduo bus saikingai naudojamas iš didelio boilerio ar akumuliacinės talpos. Saulės koletoriai yra numatyti bet kuriuo ateju, tik dar neaiški jų konfiguracija. ŠS taip pat numatytas, bet labai mažo galingumo ir mažo biudžeto kolektoriumi. Šviečiant saulei saulės kolektoriai patalpų tikrai nešildys, nes jos prišils per langus. Šiluma turėtų būti kaupiama ir išnaudojama kai saulė nebepasirodys.

 3. Jei dingtų el., tai neveiktų nei viena šiuolaikinė šildymo sistema, o KKK netgi galėtų išlėkti pro stogą. ŠS viena saugesniu sistemu tuo atžvilgiu. Elektros dingimas trims dienoms nesvarstytinas, nes visi buitiniai vartotojai pasirašę sutartis dėl III kategorijos, t.y. 24 val. Dingimas ilgiau tikriausiai privestų šimtus vartotojų prie didelių nuostolių. Be to naudotis vandeniu galėtų tik jį gaunantys iš centralizuotų tinklų. Jei sugedus siuvliui isijungia el. tenas, kuris apsaugo sistema nuo užšalimo.

 4. P.S. Per mano pamenamus 27 metus nebuvo tokios dienos, kad nebūtų el. tris dienas, ar net dvi. Tikimybė tokia maža.

 5. Sveiki,

  Raset: “Langai labai koncentruotai išsidėstyti pietinėje pusėje, kur ir yra idealiausia jų vieta. Namo šviesumas buvo prioritetas. Kaip matote suplanuota tikrai daug ir didelių saulės šilumai laidžių ir šiltų langų, kurių atsvara yra didelė namo termomasė, geras apšviestumas žiemą ir geras šešėliavimas vasarą.“

  Taip pat mėgstu daug šviesos, bet… bet koks langas tai faktiškai skylė sienoje. Daug kalbama apie šilumos pritekėjimą per langus žiemą, kaip ir natūralus aiškus procesas, bet, pažvelgus į saulėtų dienų suvestinę http://www.saulesbaterija.lt/saules-baterijos/sauletos-dienos-lietuvoje kyla klausimas, kiek tai tinka mūsų klimatui? Žiemą, kai daugiausia reikia tos šilumos, saulės valandų labai mažai, visą kitą šildymo sezono laiką – tai šilumos praradimas per langą. Aišku, kad saulės energijos pritekėjimas žymiai didesnis, nei šilumos energijos nuostolis per langą per tą patį laiko tarpą, aišku, kad kažkiek akumuliuosis namo termomasėje, bet… juk nešildysi žiemą per saulę patalpas virš +30C ir saulėtų/nesaulėtų valandų balansas šildymo sezono metu, kai jų ir reikia, labai jau neigiamas (čia ir šildymui, ir apšvietimui). O kur dar tų didžiulių langų kaina, montavimo sunkumai, šešėliavimo poreikis, interjero pritaikymas ir t.t. Žodžiu, gal kas skaičiavo tokį šilumos energijos pritekėjimą mūsų sąlygoms? Man kol kas tos vitrinos nebent svetainėje paišosi ir tai jei tik yra kur žvilgsnį nukreipti pro jas.

  • Skaičiuota mūsų sąlygomis su PHPP. Per 3 žiemos mėnesius, pietinė vitrina su tinkamu stiklo paketu ir be šešėlių sukuria maždaug tiek pat pritekėjimų kaip ir sąlygoja šiluminių nuostolių. Į balansą įtraukiant ir kovą, balandį – jau gaunamas ryškus pliusas. Kitų krypčių langai žiemą duoda daugiau nuostolių nei pritekėjimų. Saulėtų dienų nereikia. Šviesus dangus ir be saulės spinduliuoja šilumą. Automobilis prišyla ir kai nebūna tiesioginės saulės – užtenka ir šviesaus dangaus spinuliuotės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s